Läs senare

Yrkesutbildning ger lägre inkomst

av Maria Ramnehill
28 Okt 2016
28 Okt 2016

En gymnasieutbildning som domineras av yrkesspecifik undervisning ger relativt hög lön i början av karriären. Men efterhand mattas löneutvecklingen av och de yrkesutbildade blir omsprungna av dem som enbart har läst generella ämnen. Det visar studien Att välja utbildning. Betydelse för individ och samhälle av Anders Stenberg.
Han har följt löneutvecklingen bland de elever som läste tvååriga gymnasie­program på 70- och 80-talen. De tvååriga programmen bestod av 14 yrkesutbildningar och 3 generella program (socialt, ekonomiskt och tekniskt). Jämfört med dagens yrkesprogram hade de tvååriga yrkesutbildningarna väldigt lite inslag av generella ämnen, bara 2–4 timmar.

Bland de högskole­förberedande programmen var det natur och tekniskt som gav högst löneutveckling på lång sikt.

ur Lärarförbundets Magasin