Läs senare

Ny kula för yrkescollege

Regeringens budgetmiljoner till nya yrkescollege röstades ned av oppositionen i vintras. Nu gör de rödgröna ett nytt försök.

24 Apr 2015

Branscherna måste bli mer delaktiga i yrkesutbildningar. Det var regeringens budskap när budgeten för 2015 presenterades i slutet av förra året. Fem miljoner kronor avsattes därför till så kallade yrkescollege.

Tanken är att branscherna ska vara med och anpassa utbildningarna till arbetsmarknadens behov. Det ska göra så att eleverna får ”tillgång till relevanta praktikplatser” och lättare kan få jobb efter studenten, skriver Socialdemokraterna på sin hemsida.

Som bekant frös dock pengarna inne när Alliansen och Sverigedemokraterna röstade ned budgeten i december.

Nu görs ett nytt försök och budskapet är fortfarande detsamma, meddelar regeringen. I ett nytt budgetförslag vill de rödgröna satsa två och en halv miljon på yrkescollege under resten 2015. Om förslaget blir verklighet ska sedan fem miljoner per år gå till utbyggnaden av yrkescollege till och med 2018.

ur Lärarförbundets Magasin