Läs senare

Nu är yrkespaketen klara

AktuelltSkolverket har tagit fram 51 yrkes­paket som både ska kunna leda till jobb och möjligheter att studera vidare.

av Björn Andersson
09 feb 2018
09 feb 2018
Peter Fredriksson, generaldirektör på Skolverket.

Ett yrkespaket ska till exempel kunna användas när man utformar en utbildning inom komvux eller på gymnasieskolans introduktionsprogram. Paketen består av en kombination av gymnasiala kurser. De kan också kombineras med grundskoleämnen för att ge behörighet till ett nationellt gymnasieprogram.
– Vi hoppas att huvudmän och skolor använder sig av de här paketen, som är avstämda med branscherna. Men det handlar inte om ännu ett introduktionsprogram, säger Skolverkets generaldirektör Peter Fredriksson.

Kan man se paketen som en tillbakagång i strävan mot en bred gymnasieexamen?
– Nej, det här är ingen återvändsgränd, utan det riktar sig mot medborgare som inte har utbildning eller arbete. Nyanlända kan vara en aktuell grupp. Den här möjligheten är värdefull både för dem som får del av paketen och för branscherna som får möjlighet att rekrytera.

Några av yrkespaketen är administratör, arbete inom barnomsorgen, murare, servitör och yrkesförare persontransport. Omfattningen på paketens yrkeskurser varierar från 400 till 1 400 poäng.

Tanken är att det ska utformas ytterligare paket med olika yrkeskurser, till exempel inom vård och omsorg.

ur Lärarförbundets Magasin