Läs senare

Motivet viktigare än speltiden

12 feb 2016

Illustration: Karin CyrénDet är inte tiden som ungdomar lägger ner på onlinespel som avgör om spelandet får negativa konsekvenser. Motivet har större betydelse.
Den slutsatsen drar Charlotta Hellström i sin doktorsavhandling inom folkhälsovetenskap vid Uppsala universitet. Sannolikheten för sömnbrist, försämrade skolresultat och bråk med föräldrar och syskon ökar hos dem som spelar för att fly verkligheten genom spelandet. De som i första hand spelar för att det är roligt och socialt kan däremot spela mycket utan att det får konsekvenser.

Avhandlingen bygger på enkätdata om nära 8 000 ungdomar i åldern 13–18 år och har titeln Adolescent Gaming and Gambling in Relation to Negative Social Consequences and Health.

ur Lärarförbundets Magasin